Az éltető levegő
A természetben járva a jó levegő átjárja minden sejtünket, felfrissíti, megújítja tüdőnket, keringésünket – egész testünket.
„Az ember megismeréséhez tehát tudnunk kell, mi a magyarázata annak,
hogy levegőre van szüksége a fennmaradásához;
a levegő megismeréséhez pedig azt kell tudnunk,
honnan van e kapcsolat az ember életével.”
(Blaise Pascal: Gondolatok. Pődör László fordítása)
Jó levegő – egészséges test
Levegő nélkül nincs élet. Az egészséges ember természetesnek veszi, hogy lélegzik, különösebb odafigyelés vagy erőfeszítés nélkül. De mi történik, ha ez már nehezünkre esik? Talán csak ekkor döbbenünk rá, hogy a levegő létfontosságú. Egyszerű képlet: ha nincs levegő, akkor élet sincs – élet = légzés.
Ha az emberi test szervrendszerei közül bármelyik felmondja a szolgálatot, az egész testben súlyos, olykor visszafordíthatatlan folyamatok indulnak be. Orvosi praxisomból kiindulva egy szervrendszert szeretnék kiemelni és cikksorozatomban részletesen feltárni a kedves olvasó előtt: a légzőrendszert. Evés nélkül maximum 40 napig, folyadékfogyasztás nélkül már csak 2-3 napig, de levegővétel nélkül csupán 5 percig tartható fenn az élet. A légzés valóban létfontosságú. Négy éve dolgozom tüdőgyógyászként egy tüdőgyógyintézetben, és ez a rövid idő is elegendő volt arra, hogy felismerjem saját szerepünket, befolyásunkat a tüdőbetegségek kialakulásában. Ez a befolyás lehet pozitív és negatív jellegű.
Nemrég egy kis parkban sétálva láttam egy anyukát: babakocsit tolt, és mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne, füstölgő cigarettát tartott a kezében. A füst éppen a babakocsi felé áramlott. Bármilyen sokszor láttam is már ilyet, mégis mindig fájdalmasan érint. Ez a pici gyermek még döntési lehetőséget sem kapott, hogy egyáltalán akar-e dohányozni, vagy inkább egészséges emberként élné az életét – a szülő már előre „gondoskodott” gyermeke egészségének veszélyeztetéséről. Ez a példa is azt erősíti, menynyire befolyásoljuk nem csupán a saját egészségi állapotunkat, hanem másokét is. Csaknem minden tüdőbetegségnek bizonyított az etiológiája, azaz a kiváltó oka. És ezek közül az egyik legfőbb a dohányzás.
Légzőszerveink összessége csodálatosan felépített rendszer – amíg egészséges levegőt kap, jól működik: érzékeli, ha káros anyag kerül a légutakba, és „kisöpri” onnan. Ha viszont felborul az egyensúly, valamelyik láncszem sérül, különböző tüdőbetegségek alakulnak ki.
(Megjelent az Új Életmód egészségmagazin 2008/1. számában)
További cikkeink:
Szeretettel köszöntünk mindenkit!
2022. június 26.Kedves érdeklődők, gyülekezeteink istentiszteleti beosztását itt lehet megtekinteni. Online alkalmaink továbbra is követhetőek. Weboldalunk jobb oldalán található "Youtube élő adás" feliratra kattintva szombat délelőttönként tizenegy órakor élő istentisztelet látható. Továbbá Youtube csatornánkon és médiatárunkban rendelkezésre állnak korábbi video- és hanganyagaink.
Mindenkit szeretettel várunk!
2023. IV. negyedévi Biblia-tanulmány
2023. október 01.Megjelent és letölthető a 2023. IV. negyedévi Biblia-tanulmányunk! Korábbi tanulmányok a dokumentumtárban érhetőek el.
2023. IV. negyedévi országos beosztás
2023. október 01.Istentiszteleti szolgálatok beosztása gyülekezeteinkben
Idejétmúltak-e a reformáció alapelvei?
2023. október 31.Kegyelemből, a Megváltó érdemeibe vetett hit által lesz az ember Isten igazságának részesévé, nem pedig a saját vezeklésével, teljesítményeivel, avagy a közbenjáró szentektől kölcsönzött érdemek által. Ez volt Luther nagy, felszabadító felfedezése. Valóban ez az evangélium lényege, olyan hatalmas, örökkévaló jó hír az ember számára, amely sohasem fakulhat meg.
„Az igazságtalan tettekbe foglalt igazság a világunkra szórható legnagyobb átok”
2023. május 15.A Szentírás alapján keressük a választ arra a kérdésre, mi a Krisztus tanítványai közötti egység titka, biztosítéka (Eféz 4,1–6).
„Minderről semmit sem tudtak az apostolok húsvét előtt” – Roland de Pury a lélek halandóságáról
2023. április 09.„Az apostolok nem csupán egy közönséges holttestet láttak, hanem Isten Fiáét. És akkor megértették: a halál nem átmenet, nem alvás, hanem pokoli realitás, a bűn zsoldja, Isten átka. A halál nem az a terület, ahol mi átmenetileg, látogatóként időzhetünk. A halál annak az állapota, aki Istentől elszakadt, bűnös ember. A Biblia így nevezi ezt az állapotot: pusztulás, sötétség, sír vagy gyehenna. Minderről azonban semmit sem tudtak az apostolok húsvét előtt. A húsvét azonban visszavetíti fényét a nagypéntekre is, Isten világossága a sötétségben fénylik. A bűnök megbocsátása nyomán tudjuk csak meg, hogy mi a bűn és a halál. A húsvét megértése megelőzi a nagypéntek megértését. Először is arra vezet rá bennünket, hogy egészen egyszerűen kijelentsük: a keresztény olyan ember, aki nem a lélek halhatatlanságában hisz. Hiszi azt, hogy Isten, aki a testet és a lelket megalkotta, átok alá vonta a testet és a lelket a halálban, majd Jézus Krisztusban – merő kegyelméből, mely a testre és a lélekre egyaránt vonatkozik – a halálból feltámasztja az embert. Nem található a Bibliában semmi olyan kijelentés, ami bennünket arra indítana, hogy valami mást higgyünk. Különben Jézus nem halt volna meg egészen, és nem tért volna vissza egészen az életbe.”