Az éltető levegő
A természetben járva a jó levegő átjárja minden sejtünket, felfrissíti, megújítja tüdőnket, keringésünket – egész testünket.
„Az ember megismeréséhez tehát tudnunk kell, mi a magyarázata annak,
hogy levegőre van szüksége a fennmaradásához;
a levegő megismeréséhez pedig azt kell tudnunk,
honnan van e kapcsolat az ember életével.”
(Blaise Pascal: Gondolatok. Pődör László fordítása)
Jó levegő – egészséges test
Levegő nélkül nincs élet. Az egészséges ember természetesnek veszi, hogy lélegzik, különösebb odafigyelés vagy erőfeszítés nélkül. De mi történik, ha ez már nehezünkre esik? Talán csak ekkor döbbenünk rá, hogy a levegő létfontosságú. Egyszerű képlet: ha nincs levegő, akkor élet sincs – élet = légzés.
Ha az emberi test szervrendszerei közül bármelyik felmondja a szolgálatot, az egész testben súlyos, olykor visszafordíthatatlan folyamatok indulnak be. Orvosi praxisomból kiindulva egy szervrendszert szeretnék kiemelni és cikksorozatomban részletesen feltárni a kedves olvasó előtt: a légzőrendszert. Evés nélkül maximum 40 napig, folyadékfogyasztás nélkül már csak 2-3 napig, de levegővétel nélkül csupán 5 percig tartható fenn az élet. A légzés valóban létfontosságú. Négy éve dolgozom tüdőgyógyászként egy tüdőgyógyintézetben, és ez a rövid idő is elegendő volt arra, hogy felismerjem saját szerepünket, befolyásunkat a tüdőbetegségek kialakulásában. Ez a befolyás lehet pozitív és negatív jellegű.
Nemrég egy kis parkban sétálva láttam egy anyukát: babakocsit tolt, és mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne, füstölgő cigarettát tartott a kezében. A füst éppen a babakocsi felé áramlott. Bármilyen sokszor láttam is már ilyet, mégis mindig fájdalmasan érint. Ez a pici gyermek még döntési lehetőséget sem kapott, hogy egyáltalán akar-e dohányozni, vagy inkább egészséges emberként élné az életét – a szülő már előre „gondoskodott” gyermeke egészségének veszélyeztetéséről. Ez a példa is azt erősíti, menynyire befolyásoljuk nem csupán a saját egészségi állapotunkat, hanem másokét is. Csaknem minden tüdőbetegségnek bizonyított az etiológiája, azaz a kiváltó oka. És ezek közül az egyik legfőbb a dohányzás.
Légzőszerveink összessége csodálatosan felépített rendszer – amíg egészséges levegőt kap, jól működik: érzékeli, ha káros anyag kerül a légutakba, és „kisöpri” onnan. Ha viszont felborul az egyensúly, valamelyik láncszem sérül, különböző tüdőbetegségek alakulnak ki.
(Megjelent az Új Életmód egészségmagazin 2008/1. számában)
További cikkeink:
Gyülekezeteink nyitva vannak
2022. június 26.Kedves érdeklődők, gyülekezeteink istentiszteleti beosztását itt lehet megtekinteni. Ugyanakkor az online alkalmak továbbra is követhetőek. Weboldalunk jobb oldalán található "Youtube élő adás" feliratra kattintva szombat délelőttönként tizenegy órakor élő istentisztelet látható. Továbbá Youtube csatornánkon és médiatárunkban rendelkezésre állnak korábbi video- és hanganyagaink.
Mindenkit szeretettel várunk!
2023. I. negyedévi országos beosztás
2023. január 02.Istentiszteleti szolgálatok beosztása gyülekezeteinkben
2023. I. negyedévi Biblia-tanulmány
2022. december 28.Megjelent és letölthető a 2023. I. negyedévi Biblia-tanulmányunk
A táboron kívül
2022. március 29.Az emberi természet egyik legnagyobb vonzódása: a táboron belül lenni, azaz beilleszkedni, elfogadottá válni, idomulni a többséghez, keresni annak tetszését. Könnyen engedünk a „tömegvonzásnak”, a többséghez tartozást helyezve más, fontosabb szempontok elé – akár tudatosan, akár öntudatlanul. Ha az emberi természetet elemi erővel vonzza a táboron belül tartózkodás, akkor egész hitünknek és életünknek az az egyik legnagyobb próbája: merünk-e a táboron kívül lenni Jézussal?
Bibliai előadássorozatok 2021/22-ben
2021. október 11.Szeretettel hívunk mindenkit a 2021/22 őszi-téli idényben tartandó bibliai előadássorozatainkra. Részletek: Itt
Miért született Jézus a világra?
2020. december 25.Jézus eljött a bűn sötétjében bolyongó világunkba, hogy bemutassa Isten szeretetének világosságát – hogy legyen „VELÜNK AZ ISTEN”. Ezért jövendölték róla, hogy „nevét Immánuelnek nevezik”.